New Jersey State Fair Homebrew Competition 2023

Awards

Sponsors

Judges

Jared Berger, Eric Blaine, Tom Brennan, Richard Cohen, Steven Doremus, Joseph Eddy, Mark Friesen, David Grosch, John Hayes, Mark Heftler, Anna Hemsworth, Livingston Hinckley, Richard Hogg, Chris Johnson, Keith Koval, James Link, Fred Mattrey, Paul McDonald, Bobby Mierzejwski, Rob Nebeling, Paul Odell, Jason Pappas, Bryan Pylant, Greg Rippin, Erik Shore, Jon Sobel, Micha Stark, Tom Troncone

Judges - Best of Show

Steve Ashton, Eric Blaine, Chris Johnson, James Link, Bryan Pylant

Stewards

Keith Blanchard, Paul Buckley, Robert Giaquinta, Adam Shortway, Frank Zimmermann

Staff

Steven Doremus, Paul McDonald

Organizer

Christopher Shinn

By the Numbers

216 Entries 67 Entrants

28 Judges 5 Stewards 2 Staff

86 Placing Entries

Table 1: Light American Beers

8 entries

Judges: Tom Brennan, Joseph Eddy, Greg Rippin (Head Judge)

1st
David Grosch
Garden State Homebrewers
Captain America (27A6: Pre-Prohibition Lager)
2nd
David Grosch
Garden State Homebrewers
867-5309 (1C: Cream Ale)
3rd
Andres Henao
Citrine (1D: American Wheat Beer)
HM
David Kerr
Ocean County Home Brewers
Wet Hot American Wheat Summer (1D: American Wheat Beer)

Table 2: International Lagers

6 entries

Judges: Eric Blaine (Head Judge), Paul Odell

1st
Michael Petrick & Katrina Edwards
Three Rivers Alliance of Serious...
Baja Bound (2A: International Pale Lager)
2nd
Curtis Metrokotsas
Garden State Homebrewers
Onyx (2C: International Dark Lager)
3rd
Curtis Metrokotsas
Garden State Homebrewers
Hades (2A: International Pale Lager)

Table 3: Amber European Lagers

6 entries

Judges: Steven Doremus (Head Judge), Mark Friesen

1st
Bob Smith
Sussex County United Brewers...
Ofest (6A: Märzen)
2nd
Bobby Mierzejwski & Larry Bentley
Garden State Homebrewers
Sound Czech (3C: Czech Amber Lager)
3rd
Bobby Mierzejwski
Garden State Homebrewers
Vanity of the Present (7B: Altbier)

Table 4: Dark European Lagers

7 entries

Judges: John Hayes, Bobby Mierzejwski (Head Judge)

1st
Robert Guthner
Ocean County Home Brewers
The Bock (9B: Eisbock)
2nd
David Grosch
Garden State Homebrewers
Ein Schuss In Die Dunkelheit (8A: Munich Dunkel)
3rd
Paul Odell
NJHOPZ
May the Schwarzbier With You (8B: Schwarzbier)

Table 5: Pale Bitter European Lagers

11 entries

Judges: David Grosch (Head Judge), Richard Hogg

1st
Christopher Mullen
Bay Header Kölsch (5B: Kölsch)
2nd
Bob Smith
Sussex County United Brewers...
Bo Pils (3A: Czech Pale Lager)
3rd
Bobby Mierzejwski
Garden State Homebrewers
Art Vandaley (5C: German Helles Exportbier)

Table 6: Pale Malty European Lagers

5 entries

Judges: Rob Nebeling (Head Judge), Erik Shore

1st
David Grosch
Garden State Homebrewers
Gold Dust Lager (4A: Munich Helles)
2nd
Walter Frimberger
Sussex County United Brewers...
Munich Helles (4A: Munich Helles)

Table 7: Pilsners

9 entries

Judges: Jared Berger (Head Judge), Erik Shore

1st
Curtis Metrokotsas
Garden State Homebrewers
Mic Czech - Svetle Pivo (3B: Czech Premium Pale Lager)
2nd
Larry Bentley
Garden State Homebrewers
Polyphonic Pils (5D: German Pils)
3rd
Keith Blanchard
Morris Area Society of Homebrewers
Ich Bin Ein Pilsener (5D: German Pils)

Table 8: German Wheat Beers

4 entries

Judges: Eric Blaine (Head Judge), Paul Odell

1st
Christopher Akocs
Garden State Homebrewers
The In-Famous El Guapo (10A: Weissbier)
2nd
Paul Jones & Khal Weir
Morris Area Society of Homebrewers
Consumption Smoothing (10A: Weissbier)
3rd
John Hayes
Garden State Homebrewers
Kingsberry Weizenbock (10C: Weizenbock)

Table 9: British Pale Ales

5 entries

Judges: Rob Nebeling, Erik Shore

1st
Larry Bentley
Garden State Homebrewers
Valerie (12A: British Golden Ale)
2nd
Bobby Mierzejwski
Garden State Homebrewers
English Motha. do You Speak It? (12A: British Golden Ale)
3rd
Larry Bentley
Garden State Homebrewers
Doris (11C: Strong Bitter)

Table 10: Dark British Ales

6 entries

Judges: John Hayes, Bobby Mierzejwski (Head Judge)

1st
Bob Smith
Sussex County United Brewers...
Pliers Porter (13C: English Porter)
2nd
Richard Cohen & Brian Scholder
Morris Area Society of Homebrewers
Dark Side of the Mule (16B: Oatmeal Stout)
3rd
Tom Cassidy
ALEiens Homebrew Club
Bourbon Cherry Chocolate Stout (16A: Sweet Stout)

Table 11: Irish Ales

6 entries

Judges: David Grosch (Head Judge), Jason Pappas

1st
Paul McDonald
Sussex County United Brewers...
Lucky Fire Truck (15A: Irish Red Ale)
2nd
Jordan Margetich
Morris Area Society of Homebrewers
Ted Baton Was Innocent (15A: Irish Red Ale)
3rd
Keith Blanchard
Morris Area Society of Homebrewers
Hitched (15A: Irish Red Ale)

Table 12: American Pale Ales

10 entries

Judges: Joseph Eddy, Paul McDonald (Head Judge)

1st
David Kerr
Ocean County Home Brewers
Captain Quints Pale Ale (18B: American Pale Ale)
2nd
Keith Koval
Jersey City Brew Club
Whistle Pig (18A: Blonde Ale)
3rd
Victor Sbailo
Ocean County Home Brewers
Goat Rodeo Blonde (18A: Blonde Ale)

Table 13: American Dark & Amber Ales

6 entries

Judges: Tom Brennan, Steven Doremus, Steven Doremus (Head Judge), Anna Hemsworth

1st
Daniel Perrigan
Morris Area Society of Homebrewers
The Deuce (27A2: Kentucky Common)
2nd
Paul D'Amico
WHALES (Woodbridge Homebrewers...
Seamus Dog's Snout Stout (20B: American Stout)
3rd
Mark Kaniewski
Gardenstate Homebrewers
Not This Time Pericone! (20A: American Porter)

Table 14: IPAs

8 entries

Judges: Tom Brennan, Livingston Hinckley, Keith Koval (Head Judge)

1st
David Kerr
Ocean County Home Brewers
Stratacoaster (21A: American IPA)
2nd
Peter Cooke
Garden State Homebrewers
The McLaughlin (22A: Double IPA)
3rd
Todd Porter
Ocean County Home Brewers
Strange Cousins From the West Coast (22A: Double IPA)

Table 15: Hazy IPAs

9 entries

Judges: Paul McDonald (Head Judge), Rob Nebeling

1st
Peter Cooke
Garden State Homebrewers
Oak Flower (21C: Hazy IPA)
2nd
Kevin Daly
Garden State Homebrewers
Join the Adventure Hazy IPA (21C: Hazy IPA)
3rd
Greg Winterburn
Mark Watney Space Pirate (21C: Hazy IPA)

Table 16: Strong Ales

6 entries

Judges: Livingston Hinckley, Chris Johnson (Head Judge)

1st
Barry Polhemus
Garden State HomeBrewers
Whammy Wee Heavy (17C: Wee Heavy)
2nd
Christopher LaSpada
Morris Area Society of Homebrewers
Wino Wheat (22D: Wheatwine)

Table 17: Belgian Ales

14 entries

Judges: David Grosch (Head Judge), Richard Hogg, Greg Rippin, Micha Stark

1st
Bob Wargo
Garden State Hombrewers
Clever Droplets (25B: Saison)
2nd
Raymond Monahan
Morris Area Society of Homebrewers
Session Saison (25B: Saison)
3rd
John Hayes
Garden State Homebrewers
Belgian Golden Stronk (25C: Belgian Golden Strong Ale)

Table 18: Monastic Ales

10 entries

Judges: Paul Odell (Head Judge), Erik Shore

1st
John Hayes
Garden State Homebrewers
Kingsberry Tripel (26C: Belgian Tripel)
2nd
Larry Bentley & Curt Metrokotsas
Garden State Homebrewers
Ace of Spades (26D: Belgian Dark Strong Ale)
3rd
Paul Jones & Khal Weir
Morris Area Society of Homebrewers
Or Nothing (26B: Belgian Dubbel)

Table 19: Smoked Beers

8 entries

Judges: Joseph Eddy, Chris Johnson (Head Judge)

1st
Dave Taylor
Keystone Hops
Screendoor Submarine (27A5: Piwo Grodziskie)
2nd
Mike Walonen
WHALES (Woodbridge Homebrewers...
Shore Leave (27A: Historical Beer)
3rd
Johnathan Jessen
Lehigh Valley Home Brewers
Rauch Potato (6B: Rauchbier)

Table 20: Wood Aged Beers

6 entries

Judges: John Hayes, Bobby Mierzejwski (Head Judge)

1st
Christopher LaSpada
Morris Area Society of Homebrewers
Wino Stout (33B: Specialty Wood-Aged Beer)
2nd
Paul McDonald
Sussex County United Brewers...
Sludge (33B: Specialty Wood-Aged Beer)
3rd
Richard Cohen & Morris Area Society Of...
Morris Area Society of Homebrewers
How Many Mash Members Can Fit In A Barrel? (33A: Wood-Aged Beer)

Table 21: Wild & Sour Beers

9 entries

Judges: Paul McDonald (Head Judge), Tom Troncone

1st
Paul Odell
NJHOPZ
Ned Flanders (23B: Flanders Red Ale)
2nd
Curtis Metrokotsas
Garden State Homebrewers
Love Tap (28C: Wild Specialty Beer)
3rd
Gian Sari
Garden State Homebrewers
Asleep At the Typewriter, No Rules!!! (23A: Berliner Weisse)

Table 22: Fruit Beers

11 entries

Judges: Christopher Shinn (Head Judge), Tom Troncone

1st
Mike Ultee
PALE ALES (Princeton and Local...
Blueberry Porter 231b (29A: Fruit Beer)
2nd
Richard Cohen
Morris Area Society of Homebrewers
How do You Like Them Apples? (29A: Fruit Beer)
3rd
Victor Sbailo
Ocean County Home Brewers
Mahalo! (29A: Fruit Beer)

Table 23: Spice, Herbs & Veggies

9 entries

Judges: Livingston Hinckley (Head Judge), Micha Stark

1st
Michael Petrick & Katrina Edwards
Three Rivers Alliance of Serious...
Kanpai (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
2nd
Paul Jones & Khal Weir
Morris Area Society of Homebrewers
Dark Pools (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
3rd
Kendall Alvarez Eskew
Jersey City Brew Club
Szechuan Saison Szechuan Saison Szechuan Saison Szechuan Saison Szechuan... (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
HM
Jason Willard & Nancy Willard
Jersey City Brew Club
Big Ole Fezzifig Holiday Ale (30C: Winter Seasonal Beer)

Table 24: Specialty Beers

6 entries

Judges: Fred Mattrey (Head Judge), Jon Sobel

1st
Mike Ultee
PALE ALES (Princeton and Local...
Mike's Honey Kölsch (31B: Alternative Sugar Beer)
2nd
Greg Manderski
Garden State Home Brewers...
Daddy's Lunch (34C: Experimental Beer)
3rd
David Grosch
Garden State Homebrewers
Dank-O-Lishous (34B: Mixed-Style Beer)

Table 25: Ciders

9 entries

Judges: Chris Johnson, Keith Koval (Head Judge)

1st
Mark Friesen
Sussex County United Brewers...
Apple Cider (C1A: New World Cider)
2nd
Edward Walkowski
Scranton Brewers Guild
Mr. T's New England Cider (C2A: New England Cider)
3rd
Tom Cassidy
ALEiens Homebrew Club
Hoppy Cider (C2F: Specialty Cider/Perry)
HM
Edward Walkowski
Scranton Brewers Guild
Baxter's Perry (C1D: New World Perry)

Table 26: Traditional Meads

4 entries

Judges: Livingston Hinckley (Head Judge), Chris Johnson

1st
Arthur Franke
Bergen County Brew Crew
It's Not Nuts (M1B: Semi-Sweet Mead)
2nd
Arthur Franke
Bergen County Brew Crew
Purple Buds (M1C: Sweet Mead)
3rd
Victoria Reyelt
Sussex County United Brewers...
Sick Vix Ob (M1A: Dry Mead)

Table 27: Fruit Meads

9 entries

Judges: Steven Doremus (Head Judge), Christopher Shinn

1st
Jon Sobel
Garden State Homebrewers
Liar Liar Pyment On Fire (M2B: Pyment)
2nd
Laura McCann
Chibi Blood (M2E: Melomel)
3rd
Laura McCann & Chuck McCann
Chibi Bloodied Tooty Fruity (M4C: Experimental Mead)
HM
Arthur Franke
Bergen County Brew Crew
Herr Lumzeider von Hohlfudes (M2A: Cyser)

Table 28: Spiced Meads

9 entries

Judges: Mark Heftler (Head Judge), Christopher Shinn

1st
Gian Sari
Garden State Homebrewers
All the World At Home, John (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)
2nd
Gian Sari
Garden State Homebrewers
"Full Sun" (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)
3rd
Gian Sari & John Hayes
Garden State Homebrewers
'fair Trade' (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)

Best of Show

Beer

Judges: Steve Ashton, Eric Blaine, Chris Johnson, James Link, Bryan Pylant

1st
Michael Petrick & Katrina Edwards
Three Rivers Alliance of Serious...
Kanpai (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
2nd
David Grosch
Garden State Homebrewers
Captain America (27A6: Pre-Prohibition Lager)
3rd
Barry Polhemus
Garden State HomeBrewers
Whammy Wee Heavy (17C: Wee Heavy)
HM
Christopher Akocs
Garden State Homebrewers
The In-Famous El Guapo (10A: Weissbier)

Best of Show

Mead/Cider

Judges: Steve Ashton, Eric Blaine, Chris Johnson, James Link, Bryan Pylant

1st
Arthur Franke
Bergen County Brew Crew
It's Not Nuts (M1B: Semi-Sweet Mead)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners